Začínáme

3/2011 Když už se rozhodnete, že by jste si chtěli pořídit model RC vrtulníku, je vhodné si dohodnout osobní setkání u nás v RC škole, kde se blíže seznámíte s celou problematikou RC vrtulníků. Sami uvidíte malé elektriky ale i velké RC vrtulníky se spalovacími motory nebo makety. Je dobré vědět kde budete chtít s RC vrtulníkem létat, jestli máte v blízkosti modelářské letiště, nebo chcete létat na louce za svým domkem apod. Létání s RC vrtulníky je totiž dost nebezpečné a tak s těmi většími nelze létat všude ale pouze na místech k tomu určených. Vždy je lepší větší model, než malý a to platí jak u RC vrtulníků tak u modelů letadel. Ideální velikost RC vrtulníku je ve velikosti s rotorem 1550mm, což znamená, že jeden nosný list vrtulníku má délku 600mm. Poměr ceny a výkonu letových vlastností je u tohoto typu nejvýhodnější. Je také velmi vhodný jako první RC model vrtulníku. Dříve to byl nejrozšířenější model Raptor 50, dnes ve vylepšené verzi Raptor X50. V současnosti vychází naprosto nejlépe model T Rex 600 3G ve verzi COMBO. Tato verze obsahuje prakticky všechny komponenty, které jsou k zprovoznění modelu potřeba, díly jsou z karbonu a kovu. Ve verzi se spalovacím motorem chybí pouze motor a v elektrické verzi pohonné baterie. Nový RC vrtulník se dá pořídit s veškerým vybavením do 33000 ,- a to i včetně kvalitní RC soupravy s přijímačem, startéru i paliva.
Výhody spalovacího vrtulníku jsou v tom, že výkon vrtulníku je od začátku až do konce letu na jednu nádrž stejný, u bateriového pohonu se výkon postupně snižuje. Se spalovacím vrtulníkem nejste omezeni jak dlouho budete létat. Dokud máte palivo, tak můžete létat. S elektrovrtulníkem je to horší, protože když není na místě, kde létáte 220V, tak pohonné baterie RC elektrovrtulníku nabijete z automobilu jen párkrát, potom už autobaterii vysajete. Navíc nabíjení jedné sady pohonných baterií trvá minimálně půl hodiny. Také letový čas elektrického vrtulníku je přibližně poloviční, než u modelu se spalovacím motorem. Pro začátečníka je tak spalovací vrtulník výhodnější. Se spalovacím motorem nejsou žádné problémy, jeho nastavení zůstává po celou dobu provozu prakticky stejné.

Sestavení RC vrtulníku není náročné a není k tomu potřeba žádné zvláštní vybavení. Je možné si nechat u nás vrtulník postavit na zakázku. Je ale lepší, když vrtulník stavíte sami, protože tak zjistíte, co všechno tam vlastně je a jak to všechno funguje. Také to bude pro vás výhoda, když bude potřeba něco vyměnit nebo opravit. I to ale můžete přenechat našemu RC model SERVISU, který se o vše postará za vás. Sestavený vrtulník odborně překontrolujeme, nastavíme a naprogramujeme a zalétáme. Potom začínáte pod našim odborným dohledem už sám. Výhodou RC vrtulníku je, že nemusíme být propojeni pomocí učitelského kabelu ale za pomoci podpůrného kříže se učíte od základů rovnou sami (viz sekce RC- škola).