Graupner 2,4Ghz IFS

GRAUPNER iFS 2,4 Ghz

Dovozcem produktů firmy Graupner mně byla nabídnuta na testování sada vysílacího modulu a 10kanálového přijímače iFS (inteligent-freqency-select) 2,4 GHz. Fa Graupner přichází s tímto systémem sice později, ale na druhou stranu je zde záruka kvality a důkladného prověření. Systém vyrábí fa Maxstream v USA. Modul je určen pro RC soupravy řady Graupner MX, MC a stejného typu značky JR. Systém je – co se týče montáže – naprosto jednoduchý, protože jde pouze o výměnu „nacvakávacího“ HF modulu do vysílače a výměnu přijímače, kde kanály přesně odpovídají přiřazení kanálů na původním přijímači. Po zapnutí proběhne pouze elektronické spárování vysílače a přijímače, do kterého se zapíše kód a pouze ten přijímač akceptuje. Odpadá také vysouvání teleskopické antény vysílače, tu výrobce doporučuje vyšroubovat, a stejně tak odpadá i instalace dlouhé antény přijímače v modelu, protože tento systém má miniaturní anténu přímo na těle přijímače. Kdo by hledal nějaké elektronické monstrum bude zklamán. Rozdíl v jednoduchosti systému je patrný při pohledu na syntézový HF modul 35 MHz a nový modul iFS 2,4 GHz , kde vše řídí jeden integrovaný obvod.
Stejně konstruován je i 10kanálový přijímač (hmotnost pouze 20,85 g!). U přijímače je výhodou i možnost zapojení konektorů Futaba s patkou, což u přijímačů Graupner možné nebylo. Osobně jsem systém vyzkoušel nejdříve v elektroletu TORO, kde jsem odzkoušel dosah systému do takové výšky, že jsem model už viděl pouze jako nepatrný bod, a stejně tak jsem letěl co nejníže nad zemí, co nejdál od sebe. Po této zkoušce následovala montáž do elektrovrtulníku Minititan E325, vše proběhlo bez problémů.
Dalším krokem byla instalace přijímače do vrtulníku se spalovacím motorem. Jediné, co bylo potřeba udělat, bylo přepnutí vysílacího módu z SPCM20 na PPM24. Stejný modul bez problémů vyzkoušel v RC soupravě JR i Tomáš Kotrbatý v modelu s 3m rozpětím, osazeném benzinovým motorem DA 150 ccm.
Doba, kdy bylo v okolí několik modelářů, kteří se scházeli na jednom letišti, je nenávratně minulostí. Modelářů, hlavně s levnými sety přibývá, a na modelářském nebi už je na frekvencích 35 – 40 MHz husto. Znám mnoho případů havárie modelu, protože za kopcem někdo zapnul právě stejný kanál vysílače. Sám létám i kategorii RC kombat, kde létá dohromady až 8 pilotů., a vím, jak může interference s modelem zacvičit. To vše u systému 2,4 GHz odpadá, protože systém je tímto způsobem nezrušitelný.

Hobbyteam bude dovážet i stejný systém pro RC soupravy Futaba, a protože lze použít tento modul od Futaby i do RC souprav Eclipse 7 od fy Hitec, mohou se i majitelé těchto souprav, u nás nejrozšířenějších, těšit na používání systému iFS 2,4 GHz.
Doporučené ceny: Vysílací modul s přijímačem 10 kanálů (800 m po zemi a 1000 m ve vzduchu) – sada 6649 Kč; vysílací modul s přijímačem 8 kanálů – sada 6099 Kč; vysílací modul s přijímačem 6 kanálů (hmotnost 9 g) – sada 4900 Kč; (halové modely, dosah na zemi 150 m, ve vzduchu 500 m) samotný desetikanálový přijímač 3749 Kč.
Pro RCM Dan Pék RCM-team

Foto
Přijímač iFS 10kanál
Vnitřek vysílacího modulu iFS 2,4 GHz
Oba vysílací moduly 2,4 GHz a 35 MHz
Vnitřek vysílacího modulu 35 MHz Synth
Vysílací modul 2,4 GHz v RC vysílači MX 22